pirmdiena, 2016. gada 29. augusts

Otrreizējo lietu atdzimšana 2 Revival of recycled materials 2



Esi radošs un videi draudzīgs!

Otrreizējo lietu pārvērtības e Twinning  sadarbības projektā ir veiksmīgs mūsdienu izglītības modelis, kuru centās īstenot četras izglītības iestādes nacionālā un starptautiskā līmenī (Jūrmalas PII "Zvaniņš", Tallinas PII Sitsi, Lībagu sākumskola un Pastendes PII Ķipars)
Projekta ideja. Bērni kopīgi ar saviem sadarbības partneriem sacer pasaku, kuru ilustrē un iestudē leļļu lugā. Pasakas saturs ir vienojošs un vēstošs par dažādām  dzīves situācijām - pļavā, mežā, pie jūras un pilsētā. Lugas sagatavošanā izmanto otrreizējos lietošanas materiālus (lietotu apģērbu, pogas, auduma atgriezumus, zeķes, makulatūras papīru). Projekta noslēgumā izveido digitālu pasaku grāmatu. Projekts ilgst 6 mēnešus.

Projekta mērķis: pievērst bērnu uzmanību radoši izmantot otrreizējos materiālus, atbalstīt saudzīgu attieksmi pret dabu. Veidojot kopīgu pasakas sižetu, sekmēt valodas un komunikatīvo prasmju attīstību.
Darba process.
Sadarbības partneri vienojas par pasaku tēmu un sacer savu izvēlēto pasakas sižetu. Gatavo lelles un dekorāciju skices. Atrod risinājumu un pielietojumu, izmantojot otrreizēju materiālu (pogas, auduma atgriezumi, zeķes, makulatūras papīrs). Notiek informācijas apmaiņa un mācīšanās vienam no otra. Projekta uzdevumu īstenošanā iesaista vecākus. Pie katra sadarbības partnera viesojas galvenais pasaku tēls - lupatu tārpiņš DIDI .Lai izvēlētos pasaku varonim vārdu, bērni piedalījās balsošanā, izmantojot interneta balsošanas rīku tricider. No apkopotajiem materiāliem top digitālu pasaku grāmatu "Jautrie Didi piedzīvojumi". Grāmata sagatavota trīs valodās ( latviešu, krievu un angļu).



piektdiena, 2016. gada 17. jūnijs

Otrreizējo lietu atdzimšana. Revival of recycled materials.


Do you use things from recycled materials?
       Waste paper, plastics, textiles, different packaging materials may be used in arts and natural sciences, thereby conserving natural resources and preserving the environment.
       Preschool age is appropriate time for the younger generation to show them practical things. We care about the rational (effective) use of natural resources, behaving responsibly towards the environment.


Vai Jūs izmantojat lietas no otrreizējiem materiāliem?
Makulatūru, plastmasu, tekstilu, dažādus iepakojuma materiālus var izmantot tēlotājdarbībā un dabas zinībās, tāda veidā taupot dabas resursus un saudzējot vidi.
Pirmsskolas vecums ir ļoti piemērots laiks, kad jaunajai paaudzei var ierādīt praktiskas lietas. Mēs rūpējamies par racionālu dabas resursu izmantošanu, izturoties atbildīgi pret vidi.
Jūrmalas pirmsskolas izglītības iestādes skolotājās dalās savā pieredzē, kā radoši izmantot otrreizējos materiālus. 
Grupa "Mārītes" (3 - 4 gadi)  - Zivis
 (folija, kartona un dzijas atgriezumi)
Grupa "Vardītes" (5 - 6 gadi)  - Zivis jūrā
( plastmasas pudeles, žurnāla atgriezumi)

Grupa "Vardītes" (5 - 6 gadi)  - "Velosipēds"
( darba lapa velosipēds, avīze)
Grupa  "Taurenīši" (5 - 7 gadi). Gurķu sēklas sēja
(Olu čaumala, olu kaste)

Grupa  "Taurenīši" (5 - 7 gadi) - Ziedu vāze
( avīze, žurnāls)

 Grupa "Vardītes" (5 - 6 gadi)  - "Autoparks"
( tualetes papīra rullītis, plastmasas korķīši)

Grupa"Taurenīši" (5 - 7 gadi) 
 Atkritumu konteineris
( piena paka, elastīga zeķe)



pirmdiena, 2016. gada 18. aprīlis

Vistu olu čaumalas izmantošanas iespējas


Veselībai!
Vistu olu čaumalā ir 90% karbonāta, kalcija, tās satur arī visus organismam nepieciešamos mikroelementus – dzelzi, magniju, fosforu, mangānu, cinku – pavisam 27 elementus. Kalcija trūkums parasti ir viens no biežākajiem vielmaiņas traucējumiem. Čaumalas nostiprina kaulus, zobus un matu saknes, regulē sirdsdarbību, tās lieto pret rahītu. Olu čaumalas var uzlabot veselības stāvokli jebkuras slimības, pat vēža, gadījumā.

Praktiskās dzīves iemaņas
Sējas darbi. 
30.marta tematiskajā nodarbībā piedalījās Jūrmalas PII "Zvaniņš" divas grupas „Saules zaķēni” un „Taurenīši” vecumā no 5 līdz 7 gadu vecumam. Nodarbības mērķis. Pilnveidot zināšanas par atkritumu šķirošanu un apgūt praktiskas iemaņas sēt gurķu sēklas olas čaumalā.
Labs palīgs šajā darbā bija Tērvetes agrofirmas vides inženiere Iluta Piļicka, kura veiksmīgi izveidoja kontaktu ar abām grupām, sniedza paskaidrojumu, kā tiks organizēts mācību darbs.  Motivācijai izvēlēti divi attēli – „smaidīgā zemeslode”, kura iepriecināja pasauli un „bēdīgā zemeslode”, kura apbēdināja pasauli. Darba procesā bērni bija atsaucīgi, mācījās strādāt divās komandās un pareizi šķirot atkritumus sagatavotajos spainīšos. Praktiskajā daļā olu čaumalā ielika zemi un iesēja gurķu sēklu, tā iegūstot jaunu pieredzi, ka atkritumi var būt, kā izejviela. Darbs ritēja raiti. Noslēguma daļā nodarbības dalībnieki saņēma uzlīmīti ar smaidīgām sejiņām.
Eksperimenta rezultātā pēc 11 dienām gandrīz visas iesētās gurķu sēklas ir uzdīgušas un ievērojami paaugušas, lai stādītu zemē.
Bērnu ieguvumi:
-          nostiprināti  priekšstati par mūsdienu atkritumu šķirošanas veidiem;
-          mācījās izprast, kad rodas atkritumi un, kad tie vairs nav atkritumi;
-          mācījās eksperimentēt ar auga seklām;

-          pilnveidoja sociālās prasmes.


Olu čaumalu pārvērtības

Gaidot Lieldienas katrā mājā un izglītības iestādē notiek rosība. Zvaniņā vecāki, bērni un skolotājas kopīgi izveidoja Lieldienu koku no apdarinātam  olu čaumalām. Skaistuma radīšanai  izmantoti dažādi materiāli un krāsas.


trešdiena, 2016. gada 20. janvāris

Rotaļas ziemā. Winter is fun.

Baltas kupenas, rotaļas, bērnu čalas un sārti vaigi - tas ir jautrs ziemas piedzīvojums gan maziem un lieliem! Rotaļas palīdz aizmirst, ka ir auksts un ļauj izbaudīt šo gadalaiku dažādos veidos.

White snowdrifts, games, children clack and pink cheeks - this is a funny winter adventure for both - children and adults! Games help to forget that it is cold outside and let you enjoy this season in different ways.



Rotaļu apraksti.

1.       „Kas rakstīts Baltajā grāmatā? ” – meklē dzīvnieku un putnu pēdas sniegā.
2.       „Raksti sniegā” – ar kociņu vai krāsām veido rakstu sniegā.
3.       „Eņģelīši” – sniega drebēs guļas uz muguras, vēzē kājas un rokas sānis, cenšas uzmanīgi piecelties, lai neizjauktu zīmējumu.
4.       „Sniega būves” – ja sniegs nav lipīgs, var ar lāpstām celt sniega pili, vaļņus, u.c.
5.       „Ledus būve” – iepriekš saliets ūdens un sasaldēts tetra pakās. Ledus klučus izmanto būvei, vēlams  nekrāsotu ūdeni.
6.       „Ledus rotājumi” – mazās formiņās salej krāsainu ūdeni, ieliek vilnas dziju un sasaldē. Pēc tam kādu koka zaru var kopīgi izrotāt ar sasaldētās formas figūriņām.
7.       „Sniega tortes” – formas veidošanai izmanto  vidēji lielus spainīšus.
8.       „Sniega salūts” – ja sniegs ir irdens, nav lipīgs, ar abām rokām paņem sniegu un met gaisā.
9.       „Zīmējumi sniegā” – izmanto 0,5 ūdens pudeles, kurai korķī ir mazs caurums. Sniegu  vai sniega objektu iekrāso ar iepriekš sagatavotu krāsu ūdeni ( var izmantot guašu vai akvareli).
10.   „Atrodi paslēpto sniegā”. Meklējumos var piedalīties ar lāpstām.
11.   Valodu rotaļa „Vēro un pastāsti par redzēto apkārtnē”.
12.   Jautrās stafetes:
-         „Sadosimies rokās” - pēc signāla skrien pāros;
-          „Nuū zirdziņ!” – viens dalībnieks sēž ragavās, divi velk līdz mērķim un atpakaļ;
-          „Trāpi mērķī” – met čiekurus, sniega pikas;
-          „Soļo manās pēdiņās” – vecāko grupu bērni soļo uz priekšu un atmuguriski.
-          „Zaķis lec” – mazie pa vienam, vecāko grupu bērni pāros, rokas sadotas uz pleciem.

-          „Jautrais hokejs” – ar hokeja nūju vadīt ripu līdz mērķim un atpakaļ.

Jūrmalas PII Zvaniņš 18.janvārī savā iestādē, sadarbībā ar Latvijas Slēpošanas savienības atbalstu organizēja "Pasaules Sniega dienu - 2016", ietverot šo pasākumu e Twinning projektā "Open Air Exhibition". Pasākuma mērķis veicināt kustību un radošās aktivitātes sniegā. 




Grupa "Bitītes" koku zaros izlika krāsainus ledus rotājumus.

Vērojama  interese par pašu gatavotiem ledus rotājumiem.

Grupa "Mārītes" no ledus klučiem būvē ledus pili.



Grupa "Vardītes" soļoja viens otram pa pēdām, tas nebija viegli, šādai aktivitātei nepieciešama koncentrēšanās un līdzsvara izjūta.


Grupa "Taurenīši" ne tikai soļoja pa pēdām uz priekšu, bet mācījās soļot atmuguriski


Stafetes sniega pils būvniecībā

Stafetes ar ragaviņām - 
vecāko grupu bērni vizina viens otru 

Jaunāko grupu bērnus vizina skolotājas

Grupa "Saules zaķēni " zīmē eņģelīšus

Marta eņģelītis

Top māksla sniegā


Varam veidot sniega tortes





Prezentācija šeit:

Klimata pārmaiņas

       Klimata pārmaiņu mazināšana ir ikdienas sastāvdaļa, kas prasa ne tikai praktisku rīcību, bet arī kritisko domāšanu, radošumu, sadarbī...